Your Excuse Is Bunk part 1

by crabcakesandcrossfit [http://crabcakesncrossfit.wordpress.com/2010/10/26/your-excuse-is-bunk-part-1/]

But its too expensive. . . . .

1.No, you are just thinking about it the wrong way.  Think of it was preventative health care.  You can pay as little as $12 a day for training with us. 

When I was at Sport & Health my  health insurance was $86 every 2 weeks.  That is $172 a month or $2064 a year.  For a single person, that is how much I paid for the “chance” that I would need to go to the doctor.  I paid that out for three years.  I went to the doctor 4 times (2 times for each elbow) outside of my yearly check-up and got prescription strength anti-inflammatories.  I paid $5.60 a day for the ability to do that. 

After I stopped working there, COBRA sent me a health care coverage thingy, only $460 a month!!!!

If you start training with us and follow our nutritional advice you will visit the doctor less and not have nearly as many co-pays.  Your blood pressure will normalize, your cholesterol will get better, you will sleep better, you will alleviate stress, you will lose fat and build muscle, and you will look, feel and perform better.

2.No, you are just not making it a priority to budget for.  Like I said above, if you are a male over 25% body fat or female over 30% you need this as preventative health care, because you are headed for a host of serious health issues and you better have some bad ass health insurance.

Many of the people who tell us they cannot afford it we see out at restaurants and bars.  Lets do some weekend math.  Dinner for 2 at an average chain restaurant-$65.00 with tip.  Dinner and drinks for 2 at an average chain restaurant-$90.00 with tip.  A night out for drinks for 2 at a bar $60-100 with tip depending on whether or not you drink liquor or beer.  Lets say you go out to dinner with drinks and roll that into drinks, you just spent $200 from 7pm-1am.  That is $40 an hour.  That is one month of CrossFit training.  But hey that steak at Applebee’s is “pretty good” and you had a rough week at work and needed those Jack n’ Cokes to relieve some stress.  And what do you have to show for your night out?  A hungover Sunday and a big dent in your wallet! At least football is on.  Whoo-Hoo!

But eating healthy is boring, and expensive. . . . .

1.It is NOT boring.  Your regular diet of fast food burgers, sandwiches, variations of fried things (french fries, cheese sticks, chicken nuggets/filets), and pizza/pasta is boring. 

Mixing sirloin, ribeye, filet mignon, ny strip, london broil, pork loin, pork ribs, chicken breast/leg, turkey breast/leg, hot/mild/sweet sausage, brats, salmon, halibut, tilapia, shrimp, mussels, crab, or lobster with broccoli, cauliflower, spinach, asparagus, peppers, onions, eggplant, squash, zucchini, carrots, beets, olives, or sweet/white potatoes is not at all boring.  And it will make you a better cook, which the opposite sex LOVES.

2. When I was in Safeway getting my food for the week this past Sunday I overheard a really huge (250lbs. +) lady walking down the veggie/fruit area with her girlfriend say “See that’s why I can’t be eating all healthy, it costs way too much.”  She said this as she had the biggest size Mocha-Carmel Latte from Starbucks ($7) in her hand.

I eat alot.  I am a master consumer, not to brag, but I have only ever been around 2 humans that could eat more than me on a regular basis (one a former client who made me feel like I was at the kids table when we went to Fogo De Chao, and the other was mybest friend who on more than one occasion ate two 1-pound burgers at CheeBurger CheeBurger.)  To eat healthy (90/10 Paleo) my grocery bill is about $70 a week.  This includes breakfast, second breakfast, snack, lunch, snack, dinner, second dinner, snack.  I buy meat, deli-meat, cheese, veggies, fruit, gluten-free chips and hummus.  If you pay for your lunch while at work it costs you between $8-10 a day.  That is $50 a week you pay out to McDonalds/Quiznos/Subway/Taco Bell/Panera Bread plus your weekly grocery bill.  And I bet I eat more than you. 

What gets expensive is the cheap processed crap you buy for your/your kids/your significant others sweet-tooth.  Doritos, Cheetos, Wavy Lays-$5 a big bag  plus dip ($3) for those chips.  Ice cream ($3-5).  Chips-ahoy, Oreos, Pepperidge Farms ($3-6).  “Healthy Snacks” like Triscuits, Snyder’s Pretzel Bits, Goldfish, Greek Yogurt, Pudding Cups, Granola Bars ($3-6).  Soda, juice (but what am I supposed to drink for breakfast?”), energy drinks really drive up that bill.  These “healthy snacks” and cheat meals you “deserve” are what drive up your grocery bill.

Meat, fruit, veggies, and milk will last you longer, keep you fuller, help you reach your fitness goals faster, and save you more money that what you are currently doing.